Elma


GOLDEN

Golden Clon B,Reinders,Spur Golden ve Gold Chief bu türün yakın grubudur. Sulu tatlı acık sari meyve etli iri büyüklükte bir elma türüdür. Sari ve acık yeşil kabuk renklidir. çok verimlidir. Eylül ayinin 2.ve Ekim ayinin 1.haftalar arasında dalından satışa sunulabilen bu çeşit soğuk depolarda mayıs ayına kadar kontrollü depolarda ise on ay süre ile muhafaza edilebilir. Toprak yapısına göre M9ve M26 anaçlarında normular Golden MM106 ve MM111 anaçlarında Spor Golden üretilebilir.Meyve Kalitesi ve verimliliği çok yüksektir. Eski bir çeşit olmasına rağmen iç ve dış pazarda satışı devam etmektedir. Dünyadaki üretimi oldukça fazladır. 

 

RED CHİFF

Scarlet Spur Origon Spur ve SuperChief bu türün yakın grubudur. Tatlı,sulu,kremsi kremsi beyaz meyve etli orta iri iri büyüklükte bir elma türüdür. Parlak, albenili kırmızı renklidir. Red Delicious gruplarının en yaygın olanıdır. Yüksek verimli bir çeşittir. Eylül ayının 4.ve Ekim ayinin 1.haftlari arasında dalından satışa sunulabilmektedir. Soğuk depolarda Nisan ayına kadar kontrollü atmosfer depolarda ise 10 ay süre ile muhafaza edilmektedir. Toprak yapısına göre M26,M106 ve MM111 anaçlarında çok iyi performans gösterirler.Seyreltme ve dal bağlanması yapıldığında her yıl çok iyi verim alınabilir. Türkiye ve Ortadoğu pazarında çok tüketilen ve tüketilebilecek bu çeşit ticari değeri yüksek bir elmadır.

 

FUJİ

Tatlı gevrek sulu krem meyve etli ve iri büyüklükte elma türüdür. Sarimsi zemin üzerine kircimsi turuncu renklidir. depo dayanımı ürün kalitesi ve verimi yüksek aroması mükemmeldir. Ekim ayinin 3. ve 4. haftalarında hasat edilen bu elma çeşidi soğuk depolarda temmuz ayına kadar kontrollü atmosfer depolarda ise 12 ay süreyle muhafaza edilebilir. Toprak yapısına göre M9 ve M26 anaçlarında iyi seyreltmesel kaliteli meyveler oluşturulur. Dış pazarlarda hızlı satılan bu elma tatlı elma grupları arasında Türk damak tadına en çok uyabilecek raf ömrü uzun elmadır.

 

GRANNY SMITH

Sert sulu mayhoş yeşilimsi beyaz meyve etli gevrek bir elma türüdür. yeşil kalinkabuklu üzeri belirgin lensitillidir. verimi yüksek olan orta iri-iri büyüklükte bir meyvedir. Ekim ayinin 4. ve Kasım ayinin1. haftaların arasında hasat edilir. Soğuk depolarda mart ayına kadar kontrollü atmosfer soğuk depolarda ise 12 ay boyunca muhafaza edilebilir. Toprak yapısına göre M9,M26 ve m106 anaçlarında verimlidir. nemli ve güneşli bu bölgelerde daha kaliteli meyve oluşturur. İç pazarda tanınmış bir elma çeşitidir. Son yıllara yaygınlaşan üretimi ithalat talebini azaltmıştır.

 

BRAEBURN

Sulu gevrek mayhoşumsu tatlı krem meyve etli sert ve iri bir elma türüdür.Sarimsi yeşil zemin üzerine yoğun çizgili kırmızı renklidir. Çok yüksek verim özelliği vardır. Ekim ayinin 3. ve 4. haftalarında hasat edilen bu tu soğuk depolarda haziran ayına kadar kontrollü atmosfer depolarda ise 12 ay süre ile muhata edilebilir.Toprak yapısına göre M9,M26 ve M106 anaçlarında düzenli seyreltme ile her yıl bol ve kaliteli meyve verir. raf ömrü uzun, cezp edici bir aromaya sahip bu elma, Avrupa pazarlarının gözde elmasıdır. İç pazarda da Türk damak tadına uygun olan bu elma,kısa sürede Türkiye'deki süper marketlerde aranılan elma olacaktır.

 

Üretim Tablosu

Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

Foto Galeri